VÄVNAD, rölakan, Barbro Nilsson och KUDDE, gobelängteknik, Märta Måås-Fjetterström, signerade.
Vävnaden med motiv av stiliserade blommor. Signerad BN. 50 x 44.
Kudde, "Scilla", signerad AB MMF, komponerad 1939 av Märta Måås-Fjetterström, motiv av stiliserade blommor. 28 x 28. Tillverkad efter 1941.
Obetydligt slitage.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.