OKÄND KONSTNÄR, efter Sir Peter Lely, Holland/England (1618-1680), olja på duk, tidigt 1900-tal.
Knästycke föreställande Katarina av Braganza (1638-1705), drottning av Portugal. 123 x 93.
Slitage. Dåligt spänd duk. Skrapmärken. Färgbortfall.
Påskrift a tergo "Målad af Holst-Kuson(?). Inköpt på auktion i Norrköping 1943. Ägd av Brukspatron Hanström..."