Valnötsfanerad. Rak form, spegel med skuret krön. På skivan två hurtsar med låda. Nedtill byrå med fyra lådor. Metallbeslag. L 112, b 47, h 180. Nyckel finns.
Ljushållare saknas. Slitage, smärre skador.