Möjligen Mjölby Intarsia. Fanerat med ljus och mörk björk samt jakaranda. 2 dörrar med bakomliggande barinredning samt låda. Skiva av glas. Beslag av metall och bakelit. Längd 71. Bredd 41. Höjd 64 cm.
Lås i dörr saknas. Smärre repor. Smärre fanerskada. Nyckel saknas.