Kolonnformade skaft samt kvadratiskt fot av brunbetsad björk, urnformade ljuspipor och kant med pärlstav av mässing. H 19,5.
Slitage, repor, smärre skador och sprickor samt bristningar. Ljusmanschetter saknas. En mässingskant lös resp en något ojämn i botten.