Ivan Lönnberg

(Sweden, 1891-1918)
Ivan Lönnberg
(Sweden, 1891-1918)

IVAN LÖNNBERG, olja på pannå. Monogramsignerad och daterad Paris 1914 a tergo.

"Vännen Nils". Porträtt i helfigur föreställande skulptören Nils Santesson. 61 x 38.

Ytsmuts och ytrispor. Hål från tidigare montering. Pannån beskuren och vikt till baksidan.

Provenance

Kompositören och radiomannen Sven Paddock.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed