Balusterformat ben på rektangulär bas på tre tassfötter. Delarna inköpta av Firma Svenskt Tenn och monterade i deras verkstad, beskriven som "lampa av malmljusstake". H ca 46,5.
Smärre slitage, repor. Ej funktionstestade.