Fanerad med rot och andra träslag. Hurtsar med 4 lådor. Brun skrivskiva. Beslag av mässing. L 143. B 90. H 80.
Repor. Slagmärken. Handtag saknas. Något dekorelement saknas. Nyckel saknas.