TAKKRONA, rokokostil, sekelskiftet 1800/1900. Höjd 62 cm.
Mässingsstommen rikligt dekorerad med blomrankor samt blad. Tre genombrutna manschetter behängda med piggformade prismor. Senare elektrifiering. Diam. 37 cm.
Slitage, enstaka nagg, ytsmuts. Ej funktionstestad.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.