Både förpackning och etui är i original. Även instruktionsbok och tygfodral medföljer, och ligger i förpackningen. L ca 6,5, B ca 1,5, H ca 4.
Bruksslitage på tändare, etui och förpackning. Repor på tändare och etui. Fläckar på etuiets insida. Ej funktionstestad.