Björk. Stolar med rikt skuren ryggbricka, svarvade ben, utåtsvängda ben bak, senare fast stoppad sits, ursprunglig rotting sits saknas. Bord / Spelbord, halmåneformat fällbord, ben med utdragbar låda, svarvade ben. L 89 b 45 h 75/72 diam ca86.
Stolar med slitage, maskstunget, repor, kantband ställvis loss. Bord med slitage, repor, fläckar, fanerskador, sprickor, maskstunget.