BORD / SPELBORD OCH STOLAR, 1+4, senempire, 1800-talets mitt.

Björk. Stolar med rikt skuren ryggbricka, svarvade ben, utåtsvängda ben bak, senare fast stoppad sits, ursprunglig rotting sits saknas. Bord / Spelbord, halmåneformat fällbord, ben med utdragbar låda, svarvade ben. L 89 b 45 h 75/72 diam ca86.

Stolar med slitage, maskstunget, repor, kantband ställvis loss. Bord med slitage, repor, fläckar, fanerskador, sprickor, maskstunget.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed