Dekorerad med förgylld dekor och figurativt sceneri. Form med indragen hals, utskjutande fot och bevingad med akantusblad. H 64.
Skada upptill vid mynning, samt vid ena fotens början, lagningar, renoverad. Slitage, rispor.