KAFFEKOPPAR med FAT, 14 st, flintgods, "Zebra", Eugen Trost, Upsala-Ekeby Gefle, omkring 1900-talets mitt.
Vit botten med svarta ränder. 3 extra fat medföljer, varav ett lagat. Sprucken tekopp samt 2 tefat medföljer.
Bruksslitage. Krackeleringar. Smärre sprickor. Ett extra fat lagat.