Även bla "Norrlands Jakt och Fiske" av Sven Ekman, Uppsala & Stockholm 1910, "Karesuando-Lapparna" av Ossian Elgström, Stockholm 1922. Halvfranska band varav de flesta av skinn.
Slitage, en bok med skador på bokbandet, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken