Bräde av trä. Lådförvaring för pjäser. Pjäser i ben med detaljer av metall, ena hälften av pjäserna bemålade. L 42. B 42. H 12,5.
Spickor, repor, nagg, löst sittande samt lösa kantlister. Flertal pjäser med skador.