Betsad furu. Dörrpar, bakomliggande hyllinredning. Underliggande låda. L 120, B 50, H 210.
Listbit saknas. Repor, nötmärken. Slitage. Nyckel saknas.
Ägarmärkt Gustav V, proveniens slottsauktion vid Ulriksdals slott. Även inventariemärkt Tullgarn. Enligt text a tergo har skåpet troligen stått i fröken Rinmans kammare(prins Eriks sköterska).