MATBORD samt STOLAR, 4 st, tillskrivna Alvar Andersson, Hyresgästernas Möbelförening, 1930-tal.
Bord, fanerat med bl a björk. Rund skiva. Rund stomme i betsad björk, nederdel med symmetrisk intarsiadekor. Tassfötter. Diam ca 99, höjd ca 73 cm.
4 st stolar i betsad björk. Stoppad sits samt ryggbricka klädd i beige sammet.
Bord med smärre fanerresning och slitage. Stolar med slitage och smärre fläckar.
Alvar Andersson (1903-). Möbelarkitekt, anställd vid Hyresgästernas Möbelaffärs ritkontor 1927-32, hos David Blomberg AB 1932-38. Lärare under några terminer på Bostudio i Göteborg, anställd på AB Ferdinand Lundqvist & Co:s ritkontor 1940-44, chef för AB Svenska kontorsmöbelindustriers (Aski) ritkontor 1944-49 och 1950-52 egen konsulterande verksamhet i Stockholm. Alvar Andersson medverkade vid ett flertal utställningar, några i Svenska Slöjdföreningens regi. Han ritade även möbler för Stockholms stads Hantverksförenings lotteri.
Art Déco, or Arts Décoratifs, is a classical decorative style whose name name originates from the 1925 Paris World’s Fair (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). The style emerged earlier, already in 1910. The Art Déco style characterises of a streamlined design language with geometrical shapes, vivid colours and stark contrasts. Inspiration was derived from antiques and the opening of Tutankhamun's tomb in 1922. The early 19th century Empire style also inspired the Art Déco’s forms. In Sweden the style was somewhat more restrained and the architecture was often called “20s classicism” or “Swedish Grace”.
Read more