Svartmålat järn, detaljer i mässing. Ett par gavlar på hjul, h 152, b inner ca90 ytter 93, l ca inner 170 ytter 200. 2 gavlar, snarlika varav en på hjul, h 117 resp 136, bredd (båda) inner 105 ytter 108, l ca inner 170 ytter 198. 2 par långsidor i gjutjärn.
Färgbortfall. Skador. Bucklor. Rost. Ej monterade.
Sängarna är ej monterade och måtten endast ungefärliga.