SERVERINGSBRICKA, "Egyptiska kvinnor", A Magnusson, Mjölby Intarsia, 1930-tal.
List av svart päron. Botten ostindisk jakaranda. Intarsian av gråbjörk, päron, zebrano, Gonzales d´Alvez, macassarebenholz, citron, lönn, padouk, teak och palisander. Stiliserad dekor med kvinnor i draperade klänningar. Handtag i vitmetall. Glasskiva. L 60.
Bruksslitage och mindre stötmärken.
Auktionenstemat innehåller såväl högkvalitativa föremål från Mjölby intarsia som originalskisser av Birger Ekman. Höjdpunkter är förutom en av Ekmans takplafonder, bordslampan Persephone, som säljs ihop med konstnärens egen originalskiss.