Skål med polykrom, delvis förgylld reliefdekor föreställande putis med instrument. Hänklar formade som röda koraller. H 16. Fat med polykrom, delvis förgylld reliefdekor föreställande blomsterkransar med rosetter. Diam 22.
Slitage. Repor. Skål med omfattande lagningar.