Två skåp med bakomliggande hyllplan samt lådor. Fem lådor i sargen, i mitten hyllplan med jalusindörr. Intarsiadekor i ljusare träslag. Svärtade detaljer. L 190, b 69, h 96. Nyckel finns.
Slitage, lackskador, trög jalusin, dekoration lös, sprickor.