VISBÖCKER, 3 vol, bla "Gräshoppans visor" av Anna Roos, Stockholm 1899 resp 1900.

Med illustrationer av Elsa Beskow, kartongband.
Även "Mariae Nyckelpigas visbok" av Anna M Roos, Stockholm 1901. Helband av klot.

Slitage, fläckar, smärre skador på banden. Ett originalskyddsomslag av papper medföljer och har pappersförluster. Ej genomgångna.

Provenance

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.