Vasen i klart och violett glas, sign. Tapio Wirkkala 3586. Iittala, h 19.
Vas "Sommerso" i grön glasmassa och klarglas, Nils Landberg för Orrefors. I bottnet otydl. sign, Orrefors 3538/I, h 17,2.
Karaff med propp, Flindari-serien, Nanny Still, Riihimäen Lasi, h 22.
Wirkkalas vas med kantnagg, bruksslitage.