BARNBÖCKER, 27 vol, bla "Prinsarnes Blomsteralfabet" av Ottilia Adelborg, Stockholm.

Även bla "Blomstersiffror" av Ottilia Adelborg, . "Barnkammarens bok" illustrerad av Jenny Nyström, 1924. "Slarf-Kalle och hans lekkamrater", Stockholm 1895. "Fra Alverldens Gemytlige Lande", Köpenhamn, "Verldsutställningen 1889, bilder för barnaverlden" av Marie Adrien, Visby.

Slitage, några band med skador, ej genomgångna.

Provenance

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.