MATTA, kelim, sannolikt semiantik Anatol. Ca 324x214.

Rödmelerad botten med rader av stora polykroma medaljonger, stiliserade blommor och inskription "MEMET". Gul huvudbård med blommor.

Ställvis lite hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, skador, lagningar. Långsidorna med obetydliga skador, kortsidorna något avkortade.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed