Ljus gråblå botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmetter, kartusher, fåglar, arabesker, blommor och växter. Ljusgul huvudbård med palmett-, arabesk- och blomranka.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig och fläckar, lagningar, malskador. Långsidorna med smärre trampveck.