Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmetter, molnband, hjortar, drakar, fåglar, rovdjur och blom- och växtslingor. Brungrön huvudbård med stora kartusher med inskriptioner, medaljonger, blommor och molnband. Inskription i inre sekundärbård.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, lagningar. Sidorna med trampveck, skador och smärre revor.