SKRIVBORD, sengustaviansk stil, 1800-talets slut.

Mahognyfanér. Rak form med uppsats, tvådelad jalusidörr med bakomliggande lådor och fack. Grönt skrivbordsunderlägg i präglad läderimitation. 5 draglådor i fronten, blindlådor i bak. Beslag och dekorelement i mässing, bla nyckelskyltar krönta av rosetter. Nedåt avsmalnande ben med mässingavslut. L 140, B 67, H 110. Nyckel finns.

Bruksslitage. Ställvis blekt och fläckigt skrivbordsunderlägg. Repor. Hack.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?