BOKPARTI OM UPPSALA, 7 delar, bla "Utkast till Beskrifning om Upsala" I-II i en vol, av Joh.B. Busser, Uppsala 1769-1773.

Även "Kort Berättelse af de Märkwärdigste Saker som för de främmande äre at besee och förnimma uti Upsala stad..." Uppsala 1704, "Upsala och dess nejder" av CJ. Bergman, Jönköping 1842. Olika typer av band.

Slitage, smärre skador på banden, ej genomgångna.

Provenance

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.