Dekor i underglasyrblått. Lockurna, balusterformad med dekor av fåglar och blommor, lockknopp i form av djur. Gräddkannamed dekor av pagodlandskap. Kanna med lock, svängd hänkel, dekor av blommor. Uppläggningsskål i form av fågel (ägghöna). H 7,5-19,5.
Skador. Nagg. Slitage. Sprickor. Kanna med igenlimmat lock samt omfattande lagningar. Lockurna med lagningar.