Prints
345690

AFFISCH, litografisk, Svenska Amerika Linien, omkring 1900-talets mitt.

Föreställande M/S Gripsholm. Ca 67x92.

Skada ram, fläckad, ej examinerad ur ram.

More information

M/S Gripsholm var ett högteknologiskt fartyg som togs i bruk 1925. Inredningarna var påkostade i Engelsk barockstil, vilket skiljde sig mycket från det ardeco inredda M/S Kungsholmen.

År 1939 chartade den amerikanska regeringen fartyget med uppgift att tjänstgöra som ett internationellt Röda Kors fartyg för utbyte av sårade och krigsfångna. Fram till krigsslutet hade hon transporterad 27 712 personer.
Källa:wikipedia.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.