MATSERVIS, 118 delar, flintgods, "Japan" Rörstrand, 1900-talets början.

Japaniserande dekor i polykroma färger. Soppterrin, karott med lock, vattenkanna, serveringsfat, 3 st, 29 desserttallrikar, 12 djupa tallrikar, 10 djupa desserttallrikar, 26 flata tallrikar, 19 assietter, 4 koppar med fat, 11 brödtallrikar.

Nagg, slitage på deckor, smärre glasyrsprickor samt mindre sprickor.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.