PUDERDOSA, 18 k guld, 1900-talets första hälft. Vikt ca 75 g.
Rektangulär. Dekor av blommor och bladverk. 2 hål för puder eller rouge. Utdragbar hylsa för läppstift, med cabochonslipad safir. Lock med löstagbar ram. 8 x 4.
Smärre repor. Puder/rouge skålar saknas.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.