Båda med cylindergång, vita emaljurtavlor med liten sekundvisare. Guldur, guillocherad bakboett, gravyr med dat 1898, diam 34mm. Silverur med mytologisk scen på bakboett, diam 36mm. Klockkedja, Ankarlänk, doublé, l 27, medföljer.
Ej funktionstestade. Slitage. Bucklor. Repor och nagg på glas. Kantnagg på en urtavla.