Faner, kallförgyllda beslag, inläggning i form av blommor, röd marmorskiva, tre lådor, skrivklaff, inredning masurbjörkfaner med lådor och fack, filtkläddskiva. L 65 b 35 h 122. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Fanerskador. Skiva senare fästad, med repor och mindre nagg.