UNIFORMSGRUPP, 10 delar, för löjtnant i artilleriet, A6 Jönköping, 1900-talets första kvartal.

Bestående av uniformsjacka, byxor, läderstövlar, sabel, två skärmmössor, kartuschlåda med bälte, sporrar. Låda med olika bälten, glasögon m.m medföljer samt fotografi av den ursprungliga ägaren.

Ställvis slitage. Jacka och byxor med slitage samt fläckar, sliten kant invändigt. I övrigt slitage, repor och smärre dekorskador. Ena mössans skärm delvis lös.

Provenance

Löjtnant Ivan Suneson, A6 Jönköping.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.