Dekor i underglasyrblått. Urnor med figurscener och blommande träd. Glasyr med krackelering. Brunglaserad dekor kring mynningen. H 10-14. Tallrik med pagodlandskap. Diam 24.
Urnor med krackelering, glasyrmistor, slitage. Tallrik med nagg på kant och fotring. Lock medföljer.