HANS VIKSTEN, blandteknik på metall, sign o dat-70.
"Planeter snuddar varandra, gnistor släcks och tänds, blir snurrande askfat, avfall från människomöte, livslängder fimpas, luften renas i regn". 49 x 39. Med dedikation från konstnären.
Slitage. Repor. Färgbortfall.