FICKUR, 2st, märkt Telegrafverket, Bulla, 1900-talets första hälft.

Telegrafur, ankargång, nickel, vit emaljurtavla med liten sekundvisare, plastglas, Bakboett märkt Tillhör Telegrafverket samtkrönt stjärna omgiven av blixtar. Verket märkt Bulla. Boettnr 42021 resp 40433. Diam 66,4.

Slitage. Ett verk går ej. Repor på boett. Mindre repor på glas. Ej funktionstestade.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.