Bricka i keramik med bemålad blomsterdekor i blått. Vitmålat underrede i gustaviansk stil L 75 b 51 h 73.
Bricka med sprickor och krackelyr, nagg. Underrede med slitage, sprickor i fogar, färgbortfall.