JOHAN GUSTAF SANDBERG, olja på pannå.
"Porträtt av författarinnan Fredrika Bremer". Ej sign. 23 x 19.
Smärre ytrispor.
Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", vol I, 1935, sid 124.
Förlaga eller replik av Sandbergs kända porträtt av Fredrika Bremer från 1843 i samma storlek i samlingarna på Gripsholm (Nr 1895; Beijerstein, "Johan Gustaf Sandberg 1782-1854", 1928, nr 186)