Boulleteknik med inläggningar av sköldpadd och mässing, dekorelement av förgylld brons, krönt av gosse, siffror i emalj. Märkt " Langlois A Paris". Pendel finns. H 56. Nyckel finns.
Slitage, skador, sprickor, delar medföljer, några nubb samt skruvar saknas, renoverad samt kompletterad, senare urverk. Ej funktionstestad.