Helmer Osslund

(Sweden, 1866-1938)
Helmer Osslund
(Sweden, 1866-1938)

HELMER OSSLUND, olja på silke, ej sign.

"Utsikt från Stigbergsgatan, Stockholm". 23,5 x 24.

Ej examinerad ur ram. Enstaka fläckar.

Provenance

Tidigare såld på Bukowskis Klassiska Auktion 556.

Exhibitions

(Troligen) Konstakademien, Stockholm, "Retrospektiv utställning i Konstakademien", 5-27 mars 1938, kat nr 2 (upptagen som "En av Osslunds tidigaste målningar").

More information

A tergo påskrift: "Hör till Osslunds allra tidigaste målningar här i Stockholm 1890-talets slut. Bodde då vid Mosebacke torg. Utsikt från Stigbergsgatan. / Nils Palmgren".

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed