Mässingsfäste med lejonkappa, den böjda klingan med förgylld dekor av Konungariket Sverige-Norges vapen samt "Fäderneslandet". Balja av läder med rikt dekorerade mässingsbeslag, två koppelringar. Tot längd 99.
Slitage, anlöpningar, baljan lös i mässingsbeslagen och med smärre skador och sprickor.