OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, Italiensk skola, sign och dat 1628.
Porträtt av man i svart dräkt. Märkt JO. BAP. Maria. Car/Caesaris F./20 Jul 1628/NA. Oramad. 61x51.
Smärre skador och repor. Renoverad.
Samling Ivan Traugott, Stockholm; hans auktion, Stockholms Auktionsverk, 6 december 1957, 'Ivan Traugott's efterlämnade samlingar', nr 266 som Guiseppe Cesari, tillskriven'.
Bengt Fredins samling, Stockholm.