Svartmålad metall. Invändigt tygklädd, galgar samt lådinredning. Bärhandtag i läder. Ägarinitialer. Storlek 58x52, h 100.
Skråmor. Bucklor. Rost. Nycklar saknas. Handtaget med kraftigt slitage.