Förgyllt fäste med sk lejonkappa, dekor av trofégrupp med ankare. Eneggad klinga med etsad dekor och skriften Konungen resp Fäderneslandet. Balja av läder med mässingsbeslag. L tot 89,5. Medföljer läderbälte med dekorerat spänne resp läderfodral till sabeln.
Slitage, smärre ärg på handtag, balja med smärre skada, ärg. Portepé med skada. Möjligen variant med annan klinga än den vanliga för denna modell.