Ek. Klaff med bakomvarande lådinredning. 6 lådor framtill med runda mässings beslag. Översta lådan har inskription på undersidan. B ca 41-73. L ca 104. H ca 78. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Sprickor. Lagningar. Repor. Fläckar. Maskstunget. Hål. Lös list. Vissa delar saknas. Ej original nyckel. Defekt lås.