På oval stomme med ljusstakar. Skaft med pastoralfigur. Grön ljusskärm i plåt med antikiserande figur. H ca 59. Höj och sänkbar.
Slitage. Anlöpningar. Bristningar. Repor. Lösa delar. Kompletterad. Borrad.